Czy jeśli pracuję na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, to mogę ubiegać się o dotację?
Odp.: Projekt skierowany jest do osób bezrobotnych i biernych zawodowo. Osoba bezrobotna to osoba niezatrudniona, niewykonująca innej pracy zarobkowej, ani nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej. Kandydat do projektu zobowiązany jest złożyć Wstępny formularz rekrutacyjny ze wszystkimi wymaganymi oświadczeniami, co oznacza, iż na dzień składania dokumentów musi spełniać wszystkie warunki udziału w projekcie.
Czy w projekcie może wziąć udział osoba, która jest emeryturze?
Odp.: Osoby pobierające świadczenia emerytalne mogą być uczestnikami projektu w ramach Poddziałania 6.3.1 o ile spełniają kryteria osoby biernej zawodowo. W przypadku osób bezrobotnych oraz biernych zawodowo (deklarujących iż poprzez rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej planują powrót lub wejście na rynek pracy) górną granicą wieku będzie 74 rok życia.
Czy w projekcie może wziąć udział osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym?
Odp.: Osoby będące na urlopie wychowawczym (rozumianym jako nieobecność w pracy, spowodowana opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego), są uznawane za bierne zawodowo, chyba że są zarejestrowane już jako bezrobotne (wówczas status bezrobotnego ma pierwszeństwo), o ile nie wykonują innej pracy zarobkowej.
Sekcje PKD przyporządkowane do obszarów inteligentnych specjalizacji Wielkopolski oraz obszary innowacji międzybranżowych.
Lista sektorów / branż rozwojowych
Czy w przypadku udzielania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz wsparcia pomostowego jest możliwe kwalifikowanie podatku od towarów i usług VAT?
Odp.: W przypadku udzielania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz wsparcia pomostowego nie jest możliwe kwalifikowanie podatku od towarów i usług VAT. Wydatki ponoszone przez uczestnika (niezależnie od jego statusu podatkowego) mogą być rozliczane wyłącznie w kwotach netto.